Nõiad, targad ja gurud Facebookis abiotsijaid toetamas

Ehkki eestlased räägivad endast kui ateistidest, usub üle poolte siin elavatest inimestest mõnda elu juhtivasse jõudu või üleloomulike võimetega inimestesse. Eestlaste uskumusi saabki kirjeldada kui personaliseeritud valikut endale sobivatest mõttevooludest ja tavadest, mis leiavad tihti rakendust just igapäevaste probleemide lahendamisel.

Ravitseja poole pöördutakse sageli siis, kui arstide juures on ootejärjekorrad liiga pikaks veninud või pole sealt oodatud lahendusi leitud. Samuti leitakse tee nõia juurde juhul, kui oma küsimusle ei osata mujalt vastuseid otsida. Nii selgitatakse ühiskonnas stigmatiseeritud probleeme ja vähe toetust saanud muresid nagu depressioon või koduvägivald hoopis needuse ja ebaõnnega ning otsitakse neile lahendusi loitsudest, puhastustest ja teistest vaimsetest tööriistadest.

Enamus pöördub oma psüühiliste häiretega. Ta ei oska enam edasi minna. See on mõnes mõttes halb, sest mina tahaksin rohkem päris nõiatööd teha, aga tegelikult pean olema psühholoog. — katkend intervjuust nõiaga

Just sotsiaalmeedia esoteerilisematest gruppidest on saanud need paigad, kus inimesed oma igapäevaelulistele probleemidele lahendusi leiavad. Facebook on koduks paljudele uuspaganlike, vaimsete ja eneseabi rühmadele ning lehtedele, kus nõiad, targad, šamaanid jt abiotsijate ja muidu huvilistega kohtuvad.

Suurimas säärasest grupis on hetkel üle 30,000 liikme, kus saadakse vastuseid nii tervisemuredele kui laiemalt inimese vaimset, sotsiaalset ja heaolu puudutavatele küsimustele, olgu selleks ebaõnn armastuses, ebakindlus tööl, kui ka sõltuvushäired ja suitsiidimõtted.

Vaata neid postitusi. Absoluutselt kõike kardetakse! Karmat, linnusulge, keegi kuskil kokutab, hiir krabistab seina vahel, neil on paanika, nad kirjutavad mulle, mis nüüd saab?! Kas ma suren ära täna?! On ju nii!. . . Veel mõni aasta tagasi seda ei olnud. — katkend intervjuust nõiaga

Ehkki meediapildis kirjeldatakse nõidu-teadjaid tihti probleemide allikana, küsitakse harvem, milliseid funktsioone sellised sotsiaalmeedia grupid inimeste eludes täidavad ja milliseid rolle nõiad-targad nendes sfäärides etendavad. Just neile küsimustele püüan koos sinu abiga ajapikku vastuseid leida. 

Kui oled teemast huvitatud ja tahaksid pikemalt mõtiskleda, siis kirjuta mulle beritren@tlu.ee.

Kohtumisteni!

Berit

Palun osale uuringus

Sotsiaalmeedia uuringud meedias