Sotsiaalmeedia nõiad Facebookis Eesti Ekspress

Sotsiaalmeedia nõidade vastuvõtu­ruum asub Facebook Messengeris

Sotsiaalmeedia nõiad Facebook Messengeris

Uurija Berit Renser kirjeldab, kuidas sotsiaalmeedia nõiad Eestis elavad: nõiatöö asemel peavad meedianõiad tihti asuma psühholoogi või ärakuulaja rolli ning tegelema perevägivalla ohvrite ja depressiooniga. Artikkel ilmus Eesti Ekspressis

Nõidade ja meedia vastastikuses suhtluses pole midagi uut. Folklorist Mare Kõiva on kirjutanud, et juba nõukogude ajal küsisid ajakirjanikud ravitsejatelt ekspertarvamusi ja ravinippe, tõstes nõiad seeläbi vaat et rahvuskangelase staatusesse. Tänasel päeval on telesaadete ja trükimeedia kõrval just sotsiaalmeedia see koht, kus nõiad oma publikuga suhtlevad. Ainuüksi ühes suuremas eestikeelses nõiateemalises Facebooki grupis on jälgijaid üle 27 000 ja see arv kasvab pidevalt.

Sotsiaalmeedianõiad olid tegevad juba ammu enne koroonakriisi ja tavalised nõiad ammu enne sotsiaalmeediat. Koroonakriisist on räägitud kui üldise digitaliseerimise kiirendajast – ka nõiad seovad aina aktiivsemalt pärimuskultuure ja uusi uskumusi meediatehnoloogiaga ning vormivad sel kombel uut arusaama paganlusest. Samas ei ole meedia neutraalne vahendaja, vaid paratamatult kujundab seda sõnumit või nähtust, mida selle kaudu edastatakse. Nii sünnibki uuspaganlus Facebooki seintel ja vestlusakendes.

Varasemate salajaste ja võrdlemisi kohalike nõiakunsti teadmiste asemele on tekkinud vägagi avalik ja globaalne internetiruum, mida moodsad nõiad kasutavad esmalt uute võtete õppimiseks ja seejärel nende rakendamiseks sotsiaalmeedias. Isegi posijad istuvad YouTube’is, et kaardiladumises paremad olla, ja välismaistes foorumites, et end voodoo-võttestikuga kurssi viia. Uuspaganlus ongi oma olemuselt eklektiline kompott, mis põimib uue vanaga, lähedase kaugega, usu teadusega – libahundi inglikaartide ja kompuutertomograafia loitsuga. Ehkki tehnoloogia arengut on korduvalt seostatud usu mõju vähenemisega ühiskonnas, näib see olevat nõiaelule hoopis uue hingamise andnud. Nii mõnigi moodne nõid leiab, et ilma sotsiaalmeedia abita ta sellist hobi või ametit polekski endale valinud.

Sotsiaalmeedia vahendusel tegutsev nõid on distantsilt kättesaadav ka siis, kui ta elab parasjagu Soomes, ja isegi nendele, kellel varem jäi käik nõia juurde transpordi, raha või julguse puudumise tõttu tegemata. Samuti saab sotsiaalmeedias kehastada mis tahes rolle. Nii võib moodne nõid olla päeval riigitöötaja või turvamees ning alles õhtul koju jõudes Facebook Live’is pendlit keerutama asuda. Ka privaatsus on oluline argument. Mõni nõid mäletab lapsepõlvest, kuidas kaardimoorist vanaema väikeses korteris pidevalt rahvast vooris, nii et kunagi rahu ei saanud, mõni teine toob näitena autode rivi Kaika Laine ukse taga, mis ei kadunud isegi öötundideks.

Kuna sotsiaalmeedias saab varjata nii oma nägu, nime kui asukohta, kasutavadki nõiad neid võimalusi loominguliselt ja vastavalt vajadusele. Üks populaarsest Facebooki grupist välja kasvanud raamatu „Nõid annab nõu“ autoritest on varjunime Väike Myy taha peitunud Lõuna-Eesti talus elav pensionär. Teda on teleekraanil nähtud ennustamas paruka ja päikeseprillidega, kuid sotsiaalmeedias on ta paljudele tuntud vaid pseudonüümi ja profiilipildiga. Ta ohkab rahulolevalt – õnneks saab tänapäeval nõiatööd teha ilma, et tülikad naabrid või nõudlikud võõrad tema privaatsfääri tungiks. Väikese Myy rahulolu on igati põhjendatud, sest meie vestluse ajal ootab tema arvutis 18 vastamata kirja hoolimata sellest, et ta hommikust õhtuni arvuti taga tööd teeb. Töö all peab ta silmas Facebooki grupis korra hoidmist ja privaatvestluse kaudu inimeste aitamist.

Nõia uus vastuvõturuum on Facebook Messengeris. Vestlusakna kaudu ei pea nõid enam külalistega ükshaaval kohtuma, vaid saab suhelda mitme kliendiga korraga, vastates neile täpselt siis, kui endal selleks aega jagub. Seejuures ei näe nõid mingit sisulist vahet, kas kohtumine toimub otse või tehnoloogia vahendusel. Ka telefoni teel saab väelooma välja kutsuda või vett energiaga laadida, samuti saab vestlus­aknasse trükkida ouija-laualt saadud sõnumeid kadunud hingedelt.

Sellegipoolest tunnevad sotsiaalmeedia nõiad, et tõelist nõiatööd vähem, kui tahaks, sest tihti peavad nad võtma psühholoogi või ärakuulaja rolli. Privaatvestluses jõutakse nõia jutule tihti alles siis, kui kõik teised lahendused on osutunud sobimatuks või ei osatagi kusagilt mujalt abi otsida. Milline riiklik institutsioon su murekoormast vabastab, kui mees joob, laps on haiglas, töölt lastakse lahti ja pidev stress on rikkunud tervise? Või nagu ütleb üks nõidadest – tema kirjakasti jõuab kontaktisoov enamasti siis, kui „kõik on juba täiesti pekkis“.

Segastel aegadel otsitaksegi nõidade juurest tihemini abi, seda nii isiklikus elus kui laiemalt ühiskondlikul tasandil. Nõukogude ajal pöörduti selgeltnägijate poole kadunud inimeste leidmise sooviga, mis oli otsene küüditamise järelmõju, kirjutas folklorist Mare Kõiva. Vietnamis muutusid nõiad aga populaarseks pärast kommunistliku režiimi kukkumist, mida saatis majanduslik kitsikus ja ebakindlus eesootava suhtes. Kui koroonakriis selgitab ehk viimase aja suurenenud nõudlust, siis pikemaajalist sotsiaalmeedia nõidade populaarsust kriisi arvele kirjutada ei saa.

Samas on ka nõiagruppides juba pikemat aega läbivateks mõisteteks „hirm“ ja „ärevus“. Nõiad arvavad, et üks probleemide läte on sotsiaalmeedia ise, sest infomüras ei tea inimene, mida või keda enam uskuda. Nõidade jutule jõuab aina rohkem neid, kes ise endale kummitusi, needusi ja haigusi diagnoosivad. Nii peavadki nõiad inimesi hoopis rahustama: su töökaotuse taga ei ole kaetamine ja öösel seisma jäänud kell ei ennusta su peatset surma. Samas peegeldavad inimeste murekohad igapäevaelulisi probleeme ja nõiad peavad tegelema maagia kõrval ka perevägivalla ohvrite ja depressiooniga.

Osa sotsiaalmeedia nõidu näevad end hoopis korrahoidjate ja uute väravavalvuritena, kes Facebooki funktsioone kasutades paganluse lubatud vorme kirjeldavad, reegleid loovad ja lubatust üleastujaid grupist välja heidavad. Minema on aetud nii neid, kes lubavad hapras olekus inimesele alastifotode pealt ennustada, kui ka neid, kes nõiarohu nime all püüavad MMSi müüa. Sellised oportunistid ei ole hukka mõistetud ainult ajakirjanduse veergudel, vaid ka nõidade endi seas. Üsnagi vastupidi oodatule võib juhtuda, et sotsiaalmeedia nõid saadab abiotsija arsti jutule, kuid annab teele kaasa mõne toetava loitsu.

Suurima eestikeelse Facebooki nõiagrupi populaarsus annab mõista, et pidevalt muutuv pärimuskultuur on digitaalse eluga hästi kohanenud ja esitleb end nüüd hoopiski atraktiivses ja kättesaadavas vormis. Just karantiiniajal, kui inimesed sulgusid teadmatuses kodudesse, avanesid sotsiaalmeedia nõidade postkastid, pakkudes seal tuge, lootust ja lohutust.

– PISITEKST –

Sotsiaalmeedia nõiad saavad teha tõelist nõiatööd vähem, kui ise tahaksid.

● Kui koroonakriis selgitab ehk viimase aja suurenenud nõudlust, siis pikemaajalist sotsiaalmeedia nõidade populaarsust kriisi arvele kirjutada ei saa.

65 replies
 1. gate.io says:

  I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

  Vasta
 2. Kayıt Ol | Gate.io says:

  I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

  Vasta
 3. Kayıt Ol | Gate.io says:

  I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

  Vasta
 4. gate io says:

  I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

  Vasta
 5. gate io para yatırma says:

  Thank you very much for sharing. Your article was very helpful for me to build a paper on gate.io. After reading your article, I think the idea is very good and the creative techniques are also very innovative. However, I have some different opinions, and I will continue to follow your reply.

  Vasta
 6. gateio says:

  I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

  Vasta
 7. gate login says:

  Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

  Vasta
 8. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 9. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 10. 1x promo code bangladesh says:

  Sign up with promo code 1xBet and get a €/$130 bonus. Play sports betting, virtual sports and casino. valid throughout 2023. 1xBet is offering a $130 welcome bonus to new customers. To receive the bonus, you must register on the 1xBet website, deposit into your account and confirm your right to receive the bonus. 1xbet singapore The bonus will then be automatically credited to the player’s account. Thanks to the bonus code, the player’s chances are instantly increased by 130%. Additional bonuses offered under the same conditions that apply to the main package bonus must be earned.

  Vasta
 11. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 12. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 13. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 14. leci123 says:

  A person essentially help to make severely articles I might state.

  That is the very first time I frequented your website page and to this
  point? I amazed with the analysis you made to create this actual submit incredible.
  Fantastic process!

  Vasta
 15. assignment help says:

  Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

  Vasta
 16. thanh lap cong ty says:

  Với riêng chàng trai Việt, họ còn yêu cầu một
  vòng trình bày dự án mà em đã làm
  trong hồ sơ ứng tuyển, vì họ rất quan tâm tới vấn đề mà dự án đang giải quyết cũng như những
  khó khăn về mặt con người cũng như kĩ thuật
  mà nhóm đã gặp phải trong quá trình xây dựng đội ngũ và
  phát triển sản phẩm. ChoA sinh năm 1990, ra mắt trong nhóm nhạc AOA.
  2 năm sau, nhóm này thiết lập một dự án khác mang
  tên Lebbay – một lần nữa được sở
  hữu trên giấy tờ bởi Chen và hiện là cựu thực tập sinh.
  Ngày 17/10, VinGroup cũng công bố đã hoàn thành việc đàm phán và ký
  kết hợp đồng vay hợp vốn quốc tế
  bổ sung thêm 50 triệu USD, nâng tổng mức vay hợp vốn lên thành
  150 triệu USD, số vốn trên sẽ được
  dành cho mục đích “cấp vốn cho các dự án đã và đang phát triển của tập đoàn Vingroup”.
  Họ dự định sẽ tiến hành nghiên cứu và tìm ra
  giải pháp về gen và các chức năng di truyền của virus, từ đó giúp đẩy lùi dịch
  bệnh một cách lý tưởng và triệt để hơn.

  Vasta
 17. healing creams for skin says:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I
  would never understand. It seems too complex and
  extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to
  get the hang of it!

  Vasta
 18. House Painting Pymble says:

  Hello, I do believe your blog could be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet
  Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely
  wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great website!

  Vasta
 19. mangaowl says:

  I do not even understand how I finished
  up right here, but I believed this publish used to be great.
  I do not realize who you are but certainly you’re going to a well-known blogger for those who are not already.
  Cheers!

  Vasta
 20. slot online server luar says:

  I was suggested this website by means of my cousin. I am
  not sure whether or not this put up is written through him
  as nobody else recognize such distinctive approximately my difficulty.
  You are amazing! Thank you!

  Vasta
 21. homework help says:

  Do you mind if I quote a few of your articles as
  long as I provide credit and sources back to your blog?

  My blog is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks!

  Vasta
 22. рабочий промокод 1xbet says:

  Специальные промокоды на 2023 год для 1xBet. Промокод — это уникальный набор из букв, цифр и символов для того, чтобы пользователь получил определенный бонус. 1хбет промокод на сегодняТаким бонусом может оказаться увеличение начального депозита, ставка со страховкой (с возвратом части ставочных денег при выборе неверного исхода матча), тестовая ставка (чтобы новые игроки набрались опыта, без вреда собственным деньгам) и многое другое. Больше промокодов для 1xBet можно увидеть на сайтах партнеров букмекерской компании, которые выкладываются каждый день на просторах интернета. Бесплатные промокоды 1xBet при регистрации. Многие пользователи положительно отзываются о промокоде 1xBet на сегодня. Им можно воспользоваться при регистрации новой учетной записи на сайте компании. Для этого необходимо ввести в соответствующее окошко следующий набор букв и цифр. Эта комбинация будут эффективной до конца текущего года, но она распространяется только на новых игроков.

  Vasta
 23. Language consulting services USA says:

  obviously like your web-site but you have to test the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling problems and I to find
  it very bothersome to inform the truth nevertheless I will surely come again again.

  Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga