Nõia ja Taro kaardid

Facebooki kolinud Eesti nõiad ennustavad GIFide abil tulevikku

Facebooki nõiad

Ühismeediaajastul kolivad oma tegevuse Facebooki ka end nõiana määratlevad inimesed. Ehkki ekraani vahendusel ei saa nad osutada klientidele näiteks energiaravi, löövad Facebookis õitsele kiired ennustused pendli või GIFide abil, kirjutavad Tallinna Ülikooli meediauurijad Berit Renser ja Katrin Tiidenberg.

“”Nõiad Facebookis” võib kõlada esialgu kentsakalt, sest intuitiivselt tundub esimene arhailine ja teine vastupidiselt modernne nähtus,” seletab Berit Renser. Samas on eestlased tema sõnul üsna agarad Facebooki kasutajad ning nõiad ei erine siin oma kaasmaalastest kuigivõrd.

Koos sostiaalmeediauurija Katrin Tiidenbergiga vaatleski Berit Renser end nõiana määratlevate eestlaste tegevust Facebookis. Täpsemalt huvitas uurijaid, kuidas nõiad Facebooki ja selle vestlusrakendust Messengeri kasutavad, ning kuidas mõjutavad nimetatud platvormide omadused ja lubavused nõidade tegevust.

Fotod käelabadest ja meelerännak telefonis

Eesti nõiad kasutavad Facebooki ja Messengeri üsna erineval määral, tõdeb Berit Renser. “Mõni piirdub lihtsalt kasutajaprofiili tegemisega ja kasutab seda sõpradega suhtlemiseks, mõni kasutab sotsiaalmeediat teadlikult turunduskanalina ja mõni on endale terve suure kogukonna kasvatanud,” loetleb ta.

Nõia aktiivsus sõltub tema eesmärkidest ja tähelepanuvajadusest. Osa nõidu suhtleb ajakirjanikega meelsasti ja naudib enda näo ja nimega esinemist, teine osa eelistab aga avalikust tähelepanust hoiduda. Renseri sõnul näevad just viimased Facebookis päästerõngast. “Neil tekib võimalus kasutada pseudonüüme, fotomaterjali ja muud infot, mis varjavad inimese nime, nägu või asukohta,” ütleb ta.

Igal nõial on oma lemmikteemad ja -tegevused. Mõni peab end ravitsejaks või psühholoogiks, mõni tegeleb surmateemadega, mõnele meeldib ennustada tulevikku. Just see viimane, ennustamise teema, on Renseri hinnangul abiotsijate seas populaarne ning hõlpsasti online-formaadis tehtav. “Pendli, kaartide ja ruunidega saab ennustada vestlusaknas või videokõnes – inimene kirjutab kommentaaridesse oma küsimuse. Ennustaja teisel pool ekraani tõmbab kaardi ja annab abiotsijale kaardi tõlgenduse,” toob ta näiteid.

Lahendusi on veelgi: näiteks võib nõid saata kliendile vahelduvate kaardipiltidega GIFi, kus klient saab klikkides endale õige ennustuskaardi valida. Mõnes grupis ennustavad nõiad tulevikku aga inimeste postitatud käelabapiltide või selfide järgi. Samas pakub osa nõidu kiirete meetodite kõrval vestlusaknas või telefonitsi näiteks pikemaid konsultatsioone, meelerännakuid ja kaugpuhastust kodule.

Mida lubavad lubavused?

Renserit ja Tiidenbergi huvitas aga just platvormi lubavuste mõju nõidade tegevusele.

Igal ühismeediaplatvormil on oma funktsioonid ja omadused: Facebooki iseloomustavad näiteks koht kasutaja nime ja profiilipildi jaoks, teiste kasutajate tegevusi näitav muutuv uudisvoog ning võimalus luua ise gruppe ja lehti. “Lubavuste puhul me räägime pigem sellest, kuidas inimesed neid funktsioone ja omadusi tajuvad,” seletab Berit Renser, “ehk et mida inimesed arvavad, et nad Facebookiga teha saavad ja ei saa. Samuti et millist käitumist Facebooki omadused võimaldavad, soodustavad või piiravad.”

Sestap võib Facebook panna ennast nõiana määratlevaid inimesi nende seniseid tegevusi üle vaatama. Kõike ekraani vahendusel paraku teha ei saa. “Näiteks on üsnagi raske olla Facebooki vahendusel käte abil ravitseja,” märgib Renser.

Nõiad leiavad lubavustest tingitud takistustele aga loomingulisi lahendusi. Nad saadavad loitse kirja teel, sümboleid fotona ja muusikat salvestustena. Mõni ravib abiotsijaid veebis kaugteel isegi energiameditsiini võtetega.

Teised loovad lubavuste pinnalt päris uusi tegutsemisviise, olgu need siis igapäevased virtuaalsed ühistegevused või meelelahutuslikud ennustusformaadid. “Mõnel päeval võib nõid teha kiirkorras nõustamise mitmekümnele inimesele,” ütleb Renser. “Abiotsija trükib sotsiaalmeedia seinale küsimuse: “Millal lapse saan?” ja teisel pool ekraani vastab pendliga nõid “Kahe aasta pärast”.” Osa nõidu ennustab aga tasuta kõigile, kes esitavad kviitungi annetusest mõnele varjupaigale.

Renseri sõnul on kirjeldatud uued tegevused kiired ja kaasahaaravad, kuid nagu näitas annetusekviitungite näide, ka kohati sotsiaalselt tundlikud.

Nõiad tähelepanuturul

Facebooki algoritmid teevad nõidade positused paljudele kasutajatele nähtavaks ja kavatavad Renseri sõnul postitajate tuntust. Ühismeedias valitseb aga autoriteetide asemel arvamuste paljusus ning nimekaks võib saada igaüks.

“Ühelt poolt tekitab see ka nõidadele peavalu, sest tihti jõuab nende jutule inimene, kes on nõu küsinud veel kolmelt internetinõialt, aga pole rahu leidnud,” ütleb Renser. Teisalt teeb interneti anonüümsus nõidu valvsaks, sest iga nõiana tegutseja või peidetud identiteediga pöörduja ei pruugi olla alati heade kavatsustega.

Üksteise võidu jälgijaid koguvate postituste kõrval tekivad Facebookis ka nõidu ühendavad grupid. Renseri sõnul on neis gruppides kindlad käitumisreeglid, juhid ja visionäärid ning liigne infomüra praagitakse grupi seinalt välja. “Nii muutub see grupp usaldusväärseks ruumiks, kuhu pöörduda ja kus autoriteetsust kogub nii grupp tervikuna kui ka selle peamised tegutsejad indiviididena,” ütleb ta.

Olgu siis üksikpostitajana või grupis, kasvatab iga nõia mainet ja jälgijaskonda tema postituste juurde kogunev tähelepanu. “Kui sa oma Facebooki infovoos näed pidevalt kedagi sõna võtmas, ja et tema positustel on hulga laike, teda tänatakse abi eest või soovitatakse teiste poolt, siis see mõjub ka asjast huvitanutele staatuse näitajana,” seletab uurija.

Postituste juurde kommentaaride ja meeldimistena tekkiv tähelepanu annab nõidade tööle kiiret tagasisidet. Nõiad saavad niimoodi hõlpsalt aru, millised teemad korduvad ja inimesi huvitavad ning millised trendid valitsevad Eestis ja mujal maailmas.

“Nagu üks minu informantidest ütles, siis alguses oli tal sahtlis ravimtaimede kotike, aga nüüd on sellest saanud ruunikivide kotike,” räägib Renser. “Alguses planeeris ta Facebooki lehel ravimtaimede kohta postitada, aga kui temalt iga päev ruunidega ennustamist paluti, siis pidi ta selle lõpuks ära õppima.”

Suurem osa eestlasi on nõiausku

Nõidade populaarsus ei tule Berit Renserile üllatusena, sest tema sõnul usub Eestis ülivõimetega inimestesse 59 protsenti elanikkonnast. Nõidade menust kõneleb ka nende jälgijaskond ühismeedias: suurimas kohalikus nõiduseteemalises Facebooki grupis on üle 27 000 liikme.

“Kui olen suhelnud inimestega, kes nõia poole pöörduvad, siis jääb kõlama, et vähemalt vanematel inimestel on esimesed kokkupuuted nõidadega olnud juba üsna ammu ja Facebooki liikumine on lihtsalt huvi loomulik jätk,” kirjeldab ta.

Kõik nõidusest huvitatud inimesed ei pöördu aga nõia poole, sest kardavad näiteks kallist teenustasu või liigseid teadmisi oma tuleviku kohta. Siin toob ühismeedia nõiad Renseri sõnul abiotsijatele lähemale ning teeb nad kättesaadavamaks. “Mõnes mängulisemas formaadis suhtlemine, näiteks otseülekanded või GIFidelt ennustamine, on seetõttu tehtud väga lihtsaks,” ütleb ta, “kuid Facebooki Messengeris nõiale otse kirjutamine näib endiselt nõudvat teatud eneseületust.”

Berit Renser ja Katrin Tiidenberg kirjutavad nõidadest sotsiaalmeedias ajakirjas Social Media + Society.

Loe orginaalartiklit ERR Novaatoris

44 replies
 1. Ирригаторы полости рта says:

  Ирригатор (также известен как оральный ирригатор, ирригатор полости рта или дентальная водяная нить) – это устройство, используемое для очистки полости рта. Оно представляет собой насадку с форсункой, которая использует воду или жидкость для очистки полости рта. Ирригаторы применяются для удаления зубного камня, бактерий и насадок из полости рта, а также для смягчения любых застывших остатков пищи и органических отходов. Ирригаторы применяются для профилактики и лечения различных патологий полости рта. Наиболее распространенные ирригаторы используются для удаления зубного камня, лечения десны, профилактики и лечения воспалений десен, а также для лечения пародонтита. Кроме того, ирригаторы используются для анестезии полости рта, а также для применения антибактериальных препаратов.. Click Here:👉 https://www.irrigator.ru/irrigatory-cat.html

  Vasta
 2. senso says:

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

  Vasta
 3. babydoge nft says:

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long asI provide credit and sources back to your website?My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.Please let me know if this okay with you. Thanks!

  Vasta
 4. User Login says:

  Cool. I spent a long time looking for relevant content and found that your article gave me new ideas, which is very helpful for my research. I think my thesis can be completed more smoothly. Thank you.

  Vasta
 5. gateio says:

  I am sorting out relevant information about gate io recently, and I saw your article, and your creative ideas are of great help to me. However, I have doubts about some creative issues, can you answer them for me? I will continue to pay attention to your reply. Thanks.

  Vasta
 6. gate.io says:

  I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

  Vasta
 7. gateio says:

  I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

  Vasta
 8. gate io giriş says:

  After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

  Vasta
 9. gate.io türkiye says:

  After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

  Vasta
 10. Kayıt Ol says:

  After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

  Vasta
 11. criptomoedas says:

  Obrigado, muito legal, seu artigo abriu uma porta para mim. Foi uma grande ajuda para me ajudar a escrever minha tese sobre criptomoedas. Obrigado.

  Vasta
 12. gate io kimlik doğrulama says:

  Thank you very much for sharing. Your article was very helpful for me to build a paper on gate.io. After reading your article, I think the idea is very good and the creative techniques are also very innovative. However, I have some different opinions, and I will continue to follow your reply.

  Vasta
 13. s gate says:

  I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

  Vasta
 14. gate ip says:

  I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

  Vasta
 15. gate io ya para yatırma says:

  I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

  Vasta
 16. gate io says:

  I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

  Vasta
 17. gateio says:

  I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

  Vasta
 18. http://iseker.com/ says:

  Complementary hhealth approaches are strategies which are used each for thee continuation and
  the improvement of the effectively-being of an individual and as additions to medical therapies which might be based on a
  holistic method. For the aim of this paper we’re primarily concerned with these features off internal physique awareness that, although interacting
  wiith thoughts and exteroceptive stimuli, are distinguishable
  from these and are potentially of key relevance for a deeper
  understanding of the interpay of mind andd physique. The aaim off the Thai masxsage enterprise is to supply relaxation and to cure muscular signs.
  A common drawback when studying Thai Massage shouldn’t be having
  appropriate ergonomics or physique posture. The aims of this examine have been firstly to outline thhe service advertising
  and marketing combine elements 7Ps influencing the buyers’choice in Thai massage
  providers particularly product, worth, place, promotion, folks, course
  of and bodeily proof factors, and secondly, to offer recommendations to Thai massage
  homeowners for service improvement. The outcomes indicated tuat an important issue
  oof the buyers’ determination was “People”, which received the very bet mean score.
  Thousands of laboratories around the globe work in the field of aromatherapy.
  We live inn a world oof immediate achievement.
  Taking a watm batrh and gradual deep respiration assist
  to get a great sleep.

  myhomepage http://iseker.com/

  Vasta
 19. gats io aimbot says:

  Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

  Vasta
 20. 20betpt says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 21. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 22. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 23. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta
 24. 20bet says:

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga